Ladovy Vánoce se uskuteční v pátek 1. a v sobotu 2. prosince 2023. Vstup na Ladovy Vánoce je zdarma. Vstup bude pouze dobrovolný a půjde na dobrou věc, konkrétně do Nemocnice Jihlava a na rodinnou poradnu Jimedis z.s.
Dostanete se k nám pěšky, přímo před vstupem do DIODu je také zastávka městské hromadné dopravy. Vítáni jsou všichni všech věkových kategorií. Pro děti máme připravené dílny. Vyrobit si budou moci svůj svícen, nazdobit perníky. Maminky se potěší u dobré kávy a u stánků, tatínkové zase u svařáku. Vezměte s sebou babičku i dědečka. Přiznejte se, zkusili jste si někdy odlít olovo? Tak to přijďte zkusit!
Na co se můžete těšit na Ladových Vánocích?
Naše dílny:
Placky – Pojďte si nakreslit obrázek a udělejte si z něj placku na tričko nebo na batoh či bundu. Skvělý dárek pro kamarády, nebo třeba babičku pod stromeček.
Svícny – Vyrobte si s námi svícen, který si odnesete domů i s čajovou svíčkou. S výrobou vám ochotně pomůže jedna z našich babiček.
Perníčky – Není nic tradičnějšího, než vůně vánočního perníku. Ozdobte si s námi svůj vlastní kousek, který jsme napekli za Vás.
Pohledy – Zapomeňte na smsky a maily a pojďte napsat a poslat tradiční vánoční pohled. Ani netušíte, jakou radost udělá taková pohlednice objevená ve schránce. Pohlednice i známky máme a pohled pošleme.
Dopis Ježíškovi – Napište svoje tajná přání Ježíškovi. Vezměte si je domů. Dejte za okno a vyčkávejte Štědrého večera.
Tradice, které si na Ladových Vánocích budete moci připomenout:
Vánoční stromek – Ozdobený vánoční stromek, u kterého se rodiny schází a pod kterým nachází na Štědrý den dárky, patří neodmyslitelně k Vánocům. Bývá to většinou jehličnan – smrk, borovice nebo jedle, který je ověšený ozdobami a vánočním osvětlením.
Jmelí – Dalším rozšířeným vánočním zvykem je jmelí. Větvička jmelí patří k vánoční výzdobě. Zavěšuje se tak, aby bylo možné pod ním projít nebo se pod ním políbit. Dvojici má polibek pod jmelím přinést lásku po celý další rok. Pokud někomu jmelí věnujete, ochrání ho před nemocemi a do domu přinese štěstí.
Betlém – Betlém je zobrazení scény narození Ježíše Krista. Uprostřed jsou jesličky, ve kterých leží Ježíšek, kolem něj je Marie s Josefem, osel, vůl, pastýři se stádem ovcí a tři králové. Betlémy dnes mají mnoho podob, jsou v životní velikosti na náměstích nebo malé z papíru, dřeva nebo jiných materiálů umístěné například v domácnostech.
Cukroví – Mezi jednu z nejrozšířenějších tradic Vánoc patří pečení cukroví. Mezi nejoblíbenější cukroví se řadí například to z lineckého těsta, vanilkové rohlíčky nebo vánoční perníčky.
Vánočka – Vánočka patří k tradičním symbolům a pokrmům českých Vánoc. Její tvar připomíná Ježíška v povijanu – ozdobný pás sloužící k převazu peřinky s kojencem. Věřilo se také, že křížové pletení plní ochranářskou funkci a chrání před zlými silami lidi sedící u stolu.
Krájení jablka – Po štědrovečerní večeři přichází na řadu krájení jablka. Vezme se nůž a jablko se napříč rozkrojí. Pokud uvnitř rozkrojeného jablka naleznete hvězdičku, budete v příštím roce zdraví a šťastní, v opačném případě křížek nebo červ značí nemoc či smrt.
Lití olova – Jednou z vánočních tradic je i lití rozžhaveného tekutého olova do nádoby s vodou. Ze vzniklého odlitku se pak dotyčnému věští budoucnost. To, co vzniklé tvary mohou znamenat, už záleží na vaši fantazii.
Pouštění lodiček – Pouštění lodiček z vlašských ořechů se zapálenou svíčkou v míse nebo umyvadle s vodou patří mezi oblíbené vánoční tradice. Dokáže odpovědět na otázku nebo předpovědět budoucnost. Důležité je, aby ten, co otázku pokládá, vyrobil lodičku z ořechu sám a sám ji pustil na vodu. Počet lodiček odpovídá počtu členů rodiny. Pokud se nějaká vzdálí, tak ten, jemuž příslušná lodička patří, se vydá do světa. Pokud zůstanou u sebe, bude rodina pohromadě.
Kapří šupiny – Na Štědrý den při večeři se dává šupina z kapra pod talíř. Rybí šupina by měla přinášet peníze a hojnost. Následně by se měla šupina z vánočního kapra nosit v peněžence pro dostatek peněz v příštím roce.
Nejnovější komentáře